ФОРМУВАННЯ ФУНДАМЕНТУ ДЛЯ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОГО ВІДНОВЛЕННЯ КРАЇНИ ІЗ ВРАХУВАННЯ КУРСУ ДЕКАРБОНІЗАЦІЇ
Про це повідомив Голова Держенергоефективності Валерій Безус під час дискусії «Російський тероризм проти енергетики України: 240 днів протистояння та план повоєнного відновлення», організованої найбільшою енергетичною спільнотою «Energy Club - Клуб енергетики».
«Буде потреба у відновленні економіки не просто для того, щоб повернути її на той рівень розвитку, який передував активній фазі війни, а, очевидно, щоб врахувати екзистенційний виклик розвитку на випередження», - пояснив Голова.
З багатьох аспектів декарбонізація буде ключовою у відновленні і подальшому розвитку країни. Це розуміння як важливості запобігання кліматичним змінам, так і розбудови нового економічного укладу.
Зокрема, вагомою компонентою перспективного економічного укладу є впровадження нових технологій, у тому числі щодо виробництва водню чи інших видів енергії.
Інший прагматичний аспект полягає в тому, що відновлення країни і подальша розбудова економіки вимагатимуть надзвичайно великих фондів і фінансових ресурсів. Значна частина цих фондів буде формуватися Європейським Союзом. Для доступу до цих фінансових ресурсів важливим є виконання всіх директив ЄС.
Тому Держенергоефективності активно працює над тим, щоб закласти міцну базу для відновлення країни. Окрім законодавчого фундаменту, це і виконання Національного плану дій з енергоефективності на період до 2030 року, який передбачає реалізацію заходів з підвищення рівня енергетичної ефективності у таких ключових секторах кінцевого споживання: будівлі, бюджетний сектор, промисловість, транспорт.
Також розроблено Національний план дій з відновлюваної енергетики на період до 2030 року. Наразі проєкт акта проходить стратегічну екологічну оцінку.
Важливий напрям роботи Агентства – це технічне регулювання. Агентство розробляє технічні регламенти з енергомаркування та екодизайну енергоспоживчої продукції.
Прийняті технічні регламенти наберуть чинності найближчими роками. Вони відповідають поточним і перспективним вимогам законодавства ЄС. Фактично, вони будуть закладати певний рівень енергоефективності у цих реальних проектах з відновлення і використання того обладнання, що буде застосовуватися.
Учасники дискусії також обговорили аналітичне дослідження «Декарбонізація української енергетики (економіки): вплив російської агресії, амбітні цілі та потенційні можливості для України в післявоєнний період».