ЧИСТА ЕКОНОМІКА
ЄС готує масштабний перехід на чисті технології, щоб досягти кліматичної нейтральності до 2050 року.
Рік тому Європа мала величезну залежність від російського викопного палива, яка накопичувалася десятиліттями. «Менш ніж за рік Європа подолала цю небезпечну залежність. Ми замістили близько 80% російського трубопровідного газу. За серпень-листопад ми заповнили сховища та зменшили попит на понад 20%. І спільними зусиллями ми знизили ціни на газ швидше, ніж хтось очікував», - заявила Урсула фон дер Ляєн, президентка European Commission, у своїй доповіді на Всесвітньому економічному форумі в Давосі.
ЄС не зупиняється на досягнутому, а усвідомлюючи різні виклики, прямує до своєї мети, зазначеної ще у "EU Green Deal"– кліматичної нейтральності до 2050 року.
«Ми бачимо, як енергію використовують як зброю. Ми бачимо загрози торгових війн і повернення конфронтаційної геополітики. Крім того, зміна клімату вже пов’язана з величезними витратами, і ми не маємо втрачати час для переходу до чистої економіки», - заявила вона.
Шлях до кліматичної нейтральності означає розробку та використання цілого спектру нових чистих технологій у всій економіці: у транспорті, будівництві, виробництві, енергетиці.
«У наступні десятиліття відбудеться найбільша промислова трансформація нашого часу. І ті, хто розробляє та виробляє технології, які стануть основою економіки завтрашнього дня, матимуть найбільшу конкурентну перевагу. Масштаб цієї можливості очевидний для всіх. За оцінками International Energy Agency (IEA), до 2030 року ринок екологічно чистих енергетичних технологій становитиме приблизно 650 млрд доларів на рік, що більш ніж утричі перевищує сьогоднішній рівень», - пояснила президентка Єврокомісії.
Урсула фон дер Ляєн впевнена, що потрібно випереджати конкурентів і створювати умови для інвестицій та інновацій. У цьому напрямі Єврокомісія першою ще у 2019 році представила Європейську зелену угоду. Для її втілення запроваджено різні інструменти: NextGenerationEU, Just Transition Fund та інші.
Зараз чисті технології є інвестиційним сектором Європи, який найшвидше зростає: у 2020-2021 роках він збільшився удвічі.
«У нас є нагальна потреба здійснити цей енергетичний перехід без створення нових залежностей. Ми маємо Green Deal Industrial Plan - план зробити Європу осередком чистих технологій і промислових інновацій на шляху до кліматичної нейтральності», - зауважила Урсула фон дер Ляєн.